Reklambyråer

Sveriges mest kända och största reklambyråer

Reklambyrå strukturer utvecklas allteftersom konkurrensen ökat och marknadsföringsmetoderna blivit alltmer sofistikerade – inte minst inom det digitala området.

ReklambyråOmsättning 2016 (milj.)VinstmarginalAntal anställdaÅrets resultat (milj)
Forsman & Bodenfors AB69010,6528648
DDB Stockholm AB3686,9214533
DigitasLBi Sverige AB143
Åkestam Holst Intressenter AB700,0279-0,1
MullenLowe Brindfors AB
Valentin & Byhr Reklambyrå462,36431
King Solutions KB
Ingo80-4,9437-0,4
Garbergs Reklambyrå965,96394
Klirr Stockholm AB674,04431,4
TBWA Stockholm923,3251,5
McCann73-3,0162-2,5
CP+B Europe
Great Works AB35
House of Radon AB70274812
M&C Satchi515,16281,9
Blomquist & Co AB415,86291,8
North Kingdom Design564,87452,6
Vinter AB542,72310,9
MC Saatchi515,16281,9
Le Bureau Suéde AB343,72182,1
Granath Reklam AB482,04170.6
Cordovan Communication AB28-16,631-5
Honesty AB
Berntzon Bylund AB3113,38143
Happify192,96110,2
Klapp AB1119,891,2
Pondus kommunikation131,42151,42
Profil kommunikation
R3 Sweden1617,7122,2
Start communication
Syre
Tomorro
W communiction Agency
WDW Creative
Ehrenstråhle DDB
Friends & Tactics
IK Stockholm
Mecs Reklambyrå
Navigator
Ord&Bild Reklambyrå
Zellout
Change Reklambyrå AB548,95393,6
Ellermore
FCB Fältman & Malmén
Futurniture
Strateg
TBWA
Vinter
We Are More
Pyramid

Många företag annonserar sina varor eller tjänster men slösar de på sina ekonomiska resurser? Vissa ekonomer tror att reklam bara manipulerar konsumenternas smak och skapar önskningar som annars inte skulle existera. Genom att öka produktdifferentieringen och uppmuntra varumärkeslojalitet med reklam kan man göra konsumenterna mindre priskänsliga, flytta marknaden längre från perfekt konkurrens mot imperfekt konkurrens.  Stora utgifter för reklam kan också skapa inträdeshinder för nya konkurrenter eftersom ett företag som ska etableras på marknaden behöver spendera mycket på reklam.

Det finns flera reklambyråer, kommunikationsbyråer och internetbyråer i Sverige och när du ska upphandla en byrå är det viktigt att de har egenskaper som kan fylla de behov du harEn del reklambyråer är fullservicebyråer och du hittar också mediebyråer som i sin tur anlitar sina egna bolag vilket innebär risker att du tappar självständighet och oberoendet i de olika upphandlingarna.

Vissa ekonomer hävdar dock att reklam är ekonomiskt värdefull eftersom det ökar flödet av information i ekonomin och minskar asymmetriska informationen mellan säljaren och konsumenten. Enligt detta synsätt intensifierar reklamen konkurrensen, eftersom konsumenterna kan göras medveten om snabbt när det finns en bättre affär på erbjudande.

Nischade byråer
Det finns bolag som är specialiserade på exempelvis PR, Internetmarknadsföring, TV och Youtube reklam, sökmotoroptimering, socialmedia och varumärkesbyggande byråer. Du hittar även webbyråer som är specialiserade mot digital marknadsföring.

B2B och konsumentmarknaden

Man brukar skilja mellan B2B byråer och reklambyråer som är specialiserade på konsumentmarknaden. Byåerna jobbar med at skapa reklam, sales promotions, varumärkesbyggande, creative, planering och promotion. Flera av de större reklambyråerna har systerföretag som jobbar med mediainköp och digitalmarknadsföring.


Fördelar att anlita en extern reklambyrå

Det finns många människor som vill göra reklam för sina nya produkter på marknaden men de har tyvärr inte alltid den tyngsta kompetensen hur marknadsföring fungerar. För att starta en ny bra/tjänst på är det nödvändigt att marknadsföra produkten på ett rätt sätt att göra människor medvetna om lanseringen.

Hur ska du börja med att anlita en byrå?

Är du ägare till ett litet eller medelstort företag? Om du är kan du letar efter en reklambyrå som kan hjälpa dig att öka din kundbas och dina vinster i allmänhet. När det gäller reklam och industriell marknadsföring, kommer du att märka att du har ett antal olika alternativ. Många företagare väljer att göra sina egna marknadsföringskampanjer medan andra väljer att anlita en professionell reklambyråer.

För dig som kund är det viktigt att börja med att diskutera dina affärsmål, då kommer du avsevärt förbättra dina chanser att välja rätt reklambyrå.

Varför du ska anlita en reklambyrå?

Annonsörer kan använda sig av en reklambyrå vid lanseringar. Reklambyråer är professionella företag som fokuserar på reklam  och säkerställer att placera tjänsten eller tjänsten på  marknaden. En full-service byrå har olika avdelningar eller dotterbolag som utför specifika funktioner och  hjälper till att producera unika annonser åt sina klienten. Genom att lokalisera en lämplig reklambyrå kan du avsevärt förbättra resultaten av din marknadsföring och  ge företaget en kraftigt uppsving i sin produktivitet.

Många företag annonserar sina varor eller tjänster men slösar de ekonomiska resurser? Vissa ekonomer hävdar att reklam bara manipulerar konsumenternas smak och skapar önskningar som annars inte skulle existera. Genom att öka produktdifferentieringen och uppmuntra varumärkeslojalitet reklam kan man göra konsumenterna mindre priskänsliga. Utgifter för reklam skapar också inträdeshinder eftersom företag behöver spendera liknande summor på reklam. Vissa ekonomer hävdar att reklam är ekonomiskt värdefullt eftersom det ökar  konkurrensen och underlättar för konsumenterna att göra medvetna val och i slutändan bättre affärer.